Alergie, a kosmetyki i detergenty

kosmetyki hipoalergiczneŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że reakcje alergiczne różnego pochodzenia znajdują się na 3. miejscu wśród najczęściej występujących na świecie schorzeń przewlekłych. W Polsce prawie 40 proc. z nas choruje na jeden z typów alergii. M.in. dlatego warto na co dzień stosować w swoich domach kosmetyki i detergenty hipoalergiczne. Jakie?

Jak działają kosmetyki hipoalergiczne?

Alergie mają wiele przyczyn, a około 10 proc. alergików cierpi na uczulenia wywołane przez stosowanie niektórych kosmetyków. Powinni oni sięgać wyłącznie po produkty z napisem hipoalergiczny, które oferują zarówno sklepy stacjonarne, jak i online. Drogeria internetowa może zaoferować bogaty wybór takich kosmetyków, dlatego kupujący będzie miał możliwość zakupu odpowiednich dla siebie środków.

W przypadku występowania alergii na kosmetyki, reakcja alergiczna dotyczy pojawienia się na powierzchni skóry wyprysków, zaczerwienienia skóry, grudek i pęcherzy wysiękowych. Mogą one swędzieć, piec i powodować nadmierną suchość skóry. Wynika to z tego, że niektóre składniki kosmetyków są w stanie zniszczyć ochronną warstwę skóry, zwiększając jej przepuszczalność. W ten sposób nie tylko dobroczynne substancje, ale i składniki drażniące wnikają głęboko w skórę i łączą się z białkami. Jeśli takie połączenie nie jest tolerowane przez organizm, układ immunologiczny zaczyna je traktować jako atak, a alergen jest niszczony przez przeciwciała i powstaje reakcja alergiczna.

Kosmetyki ekologiczne, przyjazne dla alergików, nie powinny zawierać m.in. parabenów. Muszą być naturalne, nieuczulające i bezpieczne dla skóry. Marka Lirene ma całą serię produktów Bio, w tym żel micelarny, krem do twarzy czy krem mus matujący. Także i Ziaja zaoferuje kremy z serii Bio. W drogeriach internetowych często można znaleźć wiele tego typu kosmetyków, jest więc z czego wybierać – zarówno jeśli chodzi o markę produktową, jak i przede wszystkim o ich cenę.

Hipoalergiczna chemia do domu

Na co dzień skóra alergika ma kontakt nie tylko z kosmetykami, ale i z szeregiem preparatów do czyszczenia i prania. One również mogą powodować występowanie uczulenia. Np. proszki i płyny do prania dla najmłodszych dostępne są głównie w wersji hipoalergicznej. Szczególnie o skórę trzeba dbać w przypadku noworodków i niemowląt, co przekłada się na konieczność prania ubranek, kocyków czy innych rzeczy dziecka w delikatnych środkach piorących. Kupując je, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy są to produkty pozbawione sztucznych barwników, fosforanów czy innych alergenów. Takie detergenty w swoim domu powinny również stosować osoby, cierpiące na alergie skórne.