Chirurgia naczyniowa – z jakimi chorobami sobie poradzi?

Chirurgia naczyniowa – jak można było domyślić się z samej nazwy – jest działem chirurgii, który zajmuje się chorobami naczyń krwionośnych. Warto pamiętać, że chirurg naczyniowy pomoże nam również w przypadku chorób naczyń limfatycznych, natomiast na próżno szukać u niego pomocy w kontekście kardiochirurgii czy też neurochirurgii. A z jakimi konkretnie chorobami możemy się do niego zgłosić?

W dzisiejszym świecie sporo chorób dotyczących układu krwionośnego jest wyleczalnych. Należy jednak dość szybko powziąć działania, by nasz stan się nie pogarszał. Bardzo ważne jest to, że współczesna medycyna operuje nowoczesnymi metodami leczenia w postaci na przykład zabiegów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu wysokiej technologii.

Z jakimi dolegliwościami do chirurga naczyniowego?

Istnieje jednak pewien zbiór chorób, z którymi możemy udać się do kliniki chirurgii naczyniowej, gdzie zostanie nam udzielona fachowa pomoc. Najczęściej do klinik i przychodni zgłaszają się osoby, które mają problemy z kończynami dolnymi. Ciężkie, obolałe i opuchnięte nogi to powszechny problem pacjentów chirurgów naczyniowych. Jeśli dodać do tego skurcze oraz uczucie pieczenia, uzyskamy całkowity obraz pacjenta.

Wśród chorób leczonych środkami chirurgii naczyniowej wymienić można:

  • żylaki,
  • miażdżycę,
  • różnorodne nowotwory układu naczyniowego,
  • stopę cukrzycę,
  • zatory,
  • owrzodzenia żył,
  • a także chorobę Buergera.

Bardzo często do lekarzy zwracają się również osoby, u których pojawiają się pierwsze oznaki chorób – na przykład pajączki czy przekrwienia na nogach. Wówczas możliwość wyleczenia poważnych schorzeń jest realna.

„Leczenie pni żył powierzchniowych za pomocą tych zabiegów polega na wprowadzeniu cewnika, którego końcówka emituje falę radiową, do światła niewydolnej żyły. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu i pod kontrolą USG. Uwolnione ciepło powoduje zniszczenie, a następnie zamknięcie niewydolnej żyły. Wszelkie ślady znikają w ciągu kilku tygodni.” – możemy przeczytać na stronie Kliniki Ambroziak.

Jakich technik używa chirurgia naczyniowa?

We współczesnej chirurgii naczyniowej stosuje się głównie nowoczesną technologię badań oraz leczenia różnych schorzeń naczyń krwionośnych oraz żył. Nikogo nie powinny dziwić zaawansowane urządzenia w gabinecie chirurgicznym. A oto 2 z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów tej dziedziny medycyny:

TERMOABLACJA RADIOWA – służy ona głównie leczeniu żylaków występujących w dużych pniach żylnych. Metoda ta polega na emisji fal radiowych wprost do światła chorej żyły. Dzięki temu powstaje ciepło, które najpierw niszczy, a później zamyka niewydolną żyłę.

MINIFLEBEKTOMIA – tę metodą również stosuje się w przypadku żylaków kończyn dolnych. Ona jednak polega na usuwaniu zmienionych chorobowo pni żylnych za pomocą malutkich nacięć. Zabieg ten przynosi nie tylko efekty zdrowotne, ale również estetyczne. Na skórze przestają być widoczne żylaki.