Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym

Pod nazwą profesjonalnego salonu kosmetycznego, medycznego lub fryzjerskiego kryją się różne synonimy i różne wartości. Bez wątpienia jednym z nich jest zachowanie odpowiedniej jakości i higieny pracy. Aspekty BHP są bowiem istotne nie tylko dla samego biznesu, ale przede wszystkim mają znaczenie w kontekście pracy z klientem.

Oto kilka niezbędnych gadżetów, które zapewnią profesjonalną jakość usług, a przy tym zadbają o najważniejszy aspekt – bezpieczeństwo.

Sterylizator kosmetyczny

Działania Sanepidu przede wszystkim narzucają czynności związane z przechowywaniem, ale również dezynfekowaniem używanych narzędzi. Oznacza to iż każdy ceniony są salon kosmetyczny lub gabinet medyczny, w swoim obowiązku, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do sterylizacji. Pod tą grupą produktów wyróżnić należy tzw. sterylizator kosmetyczny, którego zadaniem jest usuwanie drobnoustrojów, minimalizowanie pojawiania się mikroorganizmów oraz innych, obcych form życia. Na rynku obecnie istnieje wiele modeli, które spełniają oczekiwania i przydzieloną funkcję. Decydując się na ostateczny model warto zwrócić uwagę na branżę i proponowaną wraz z nią jakość. Jednymi z popularniejszymi i zalecanymi produktami są: cyfrowe myjki ultradźwiękowe, destylarki wody, oraz autoklawy, o których wspominamy poniżej (więcej urządzeń kosmetycznych). W natłoku narzędzi pamiętajmy również o wkładach i materiałach niezbędnych do codziennej pracy (np. o rękawach, torebkach lub środkach chemicznych).

Autoklawy – niezbędnik do codziennej sterylizacji

Autoklawy to zbiór narzędzi, które przy pomocy takich elementów jak para wodna i ciśnienie dbają o higienę i bezpieczeństwo używanych przyrządów. Dzięki hermetycznemu zbiornikowi i pracy wysokiego ciśnienia produkty w nim zawarte nie są narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym bakterii i drobnoustrojów. Wybierając autoklaw warto zwrócić uwagę na widniejącą w opisie klasę produktu. Najwyższa jakość, gwarantująca spełnianie wymagań standardów BHP, utożsamiana jest z klasą B (zobacz autoklaw klasy B). Tylko ta jakość jest wspierana i popierana przez inspekcje sanepidu. W przypadku większych możliwości finansowych zaleca się zakup autoklawy z drukarką, która spełnia rolę swoistego informatora. Baza tego typu dostarcza nam niezbędnych powiadomień odnośnie odbytych wcześniej działań.