Diatermia – opis i zastosowanie metody

Diatermia stanowi zabieg terapeutyczny, który znajduje zastosowanie głównie w rehabilitacji. Polega na miejscowym podgrzewaniu tkanek za sprawą pola elektrycznego (czy magnetycznego). W efekcie prowadzi to do rozluźnienia mięśni. Diatermia terapeutyczna jest zalecana, jeżeli pacjent: cierpi na przewlekłe stany zapalne, ma chorobę zwyrodnieniową stawów, przewlekłe zapalenie nerwów, nerwobóle, ma dychawicę oskrzelową lub przewlekły nieżyt oskrzeli bądź różnego rodzaju zaburzenia ze strony układu krwionośnego.
Jak to bywa, kosmetyka na rozwoju metod medycznych zyskała. Obecnie z powodzeniem stosuje się diatermię w kosmetyce. W jaki sposób?
Poprzez emisję fal radiowych w skórze wytwarzane jest głębokie ciepło. Dzięki temu włókna kolagenu mogą się regenerować, poprawia się krążenie krwi, a funkcjonowanie komórek skóry ulega znacznej poprawie. Dodatkowo metoda ta prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej.

Co istotne, wyróżnia się diatermię krótkotrwałą i długotrwałą. W kosmetyce stosowana jest raczej ta pierwsza. Można zastosować dwa rodzaje metody: diatermię kondensatorową (a więc wykonywaną za pomocą pola elektrycznego) oraz indukcyjną ( z zastosowaniem pola indukcyjnego). W zależności od oczekiwanych efektów zalecana jest jedna z nich.

Dzięki zabiegowi możliwa jest:
•    likwidacja cellulitu;
•    ujędrnienie oraz wygładzenie skóry;
•    poprawa kondycji skóry, wyrównanie jej kolorytu;
•    zmniejszenie blizn, rozstępów;
•    wyszczuplenie ciała poprzez cieplną eliminację tkanki tłuszczowej;

To jednak nie wszystko – diatermia ma także zastosowanie w zabiegach poprawiających kondycję… włosów. Dzięki poprawie cyrkulacji krwi w skórze głowy wspomagany jest bowiem porost włosów (poprzez stymulację cebulek włosowych). To zabieg zalecany w przypadkach łysienia, wypadania włosów lub łojotoku na skórze głowy. Seria zabiegów pozwala na znaczącą poprawę stanu włosów, konieczna jest jednak regularność wizyt w gabinecie kosmetycznym. Koszt diatermii w tym wypadku do około 50 – 100 złotych, jednak konieczne jest do 10 powtórzeń.

Przeciwwskazaniami dla wykonywania każdego z rodzajów zabiegu, obojętne czy na polu leczniczym, czy kosmetycznym, są: uszkodzenia mózgu (stany padaczkowe, po udarze), implanty, protezy, rozrusznik serca a także skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego czy oddechowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.