Jonoforeza – definicja i zastosowanie

Zabiegi kosmetyczne nie muszą być długotrwałe i skomplikowane. Jednocześnie – ich działanie może być prawdziwie kompleksowe. Tak jest w przypadku jonoforezy. Ta forma elektroterapii jest zalecana przy wielu problemach ze skórą. Polega na wprowadzeniu jonów wgłąb skóry za pomocą urządzenia, które emituje galwaniczny prąd stały. Podczas jonoforezy zachodzi proces, podczas którego zwiększa się odstęp między komórkami, dzięki czemu występuje większe wchłanianie kosmetyku przez skórę. Konieczne jest zastosowanie właściwego leku – sama galwanizacja nie przesądza jeszcze o efekcie. Substancja musi więc być dostosowana do konkretnego pacjenta.

Związkami najczęściej wykorzystywanymi w zabiegu jonoforezy są chlorek wapnia, witamina C , kwasy AHA, BHA, kwas retinowy oraz nikotynowy a także jodek potasowy.

Oczywiście – jak każdy zabieg jonoforeza ma listę przeciwwskazań. Nie zaleca się jej jeżeli:

  • występują ropne stany skórne, wypryski;
  • pacjent posiada owrzodzenia;
  • stwierdzono skazę krwotoczną;
  • pacjent ma endoprotezę lub rozrusznik serca;
  • występują zakrzepy;
  • pacjent choruje na miażdżycę;
  • stwierdzono zaburzenia czucia;
  • zdiagnozowano porażenie spastyczne;
  • pacjent cierpi na nowotwór;

Zastosowanie jonoforezy jest bardzo szerokie. Zabieg ten wykonuje się nie tylko w gabinetach kosmetycznych. To metoda stosowana także w leczeniu zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń narządów ruchu, w uszkodzeniach nerwów, w zaburzeniach miejscowego ukrwienia tkanek. Jej zbawienne działanie na skórę zostało jednak docenione, i poleca się ją przede wszystkim, gdy stwierdzono:

– obrzęki, blizny;

– nadmierną potliwość;
– rozszerzone naczynia krwionośne;
– stany zapalne;
– łojotok;
– trądzik pospolity, trądzik różowaty;
– przebarwienia skórne;

Rezultaty zabiegów są widoczne już po kilku zastosowaniach, natomiast przeciętna seria trwa 8 – 10 zabiegów, gdzie koszt jednego zaczyna się już od 15 złotych, czas trwania  to 15 minut. Jakich efektów można się spodziewać?

Przede wszystkim skóra jest dotleniona, dobrze odżywiona i nawilżona. Jej regeneracja przebiega szybciej. Dodatkowo – staje się ona bardziej promienna, a plamy i przebarwienia znikają. Oprócz tego jonoforeza sprawia, że skóra jest lepiej przygotowana na przyjęcie substancji odżywczych. Może stanowić wstęp do innych rytuałów pielęgnacyjnych. Tym bardziej że obecnie aparaty do przeprowadzania zabiegów są ogólnodostępne w sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.