Kiedy można zrobić pierwszy botoks?

Botox najczęściej kojarzy się jako zabieg dla skóry dojrzałej. Można jednak wykonać go także w młodym wieku.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na zmarszczki jest botox, w spolszczonej pisowni – botoks. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej typu A pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się zmarszczek i przywrócenie skórze gładkiego, młodszego wyglądu. Kiedy zabieg ten można zastosować po raz pierwszy?

Pierwsze zmarszczki już po dwudziestce

Procesy starzeniowe w skórze człowieka rozpoczynają się najczęściej po 25. roku życia. Wówczas dochodzi do stopniowego zmniejszania się ilości kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które odpowiedzialne są za jędrność i elastyczność skóry.

Tempo starzenia się może być jednak regulowane przez szereg różnych czynników. Może być skrócone lub wydłużone przez geny, sposób pielęgnacji cery czy tryb życia. Wystawienie skóry na działanie promieniowania UV słońca lub w solarium, niewystarczające nawodnienie organizmu, brak zbilansowanej diety, nadmierny stres, stosowanie niedopasowanych kosmetyków lub nieużywanie ich w ogóle, używki – to wszystko sprawia, że skóra starzeje się szybciej.

Zmarszczki mogą być jednak nie tylko efektem starzenia się skóry, ale również ich aktywności mięśni twarzy. Zmarszczki te nazywane są zmarszczkami mimicznymi, które są efektem bogatej mimiki – przy uśmiechu, złości, zdenerwowaniu. Tego rodzaju zmiany mogą pojawić się na skórze już w okolicy 20. roku życia.

Botox – najlepszy na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne, które są rezultatem aktywności mięśni twarzy, są trudne w niwelacji z wykorzystaniem kosmetyków, które nie docierają do głębszych warstw skóry. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zlikwidować. W tym przypadku najlepsze efekty daje botox, czyli toksyna botulinowa typu A.

Toksyna botulinowa typu A, która określana jest także jako jad kiełbasiany, jest naturalnym produktem bakterii – laseczek jadu kiełbasianego, które bytują w glebie i powstają w starych konserwach. To silnie neurotoksyczna, czyli działająca na układ nerwowy toksyna, która w niewielkich dawkach ma jednak właściwości terapeutyczne. Botoks stosowany jest w wielu dziedzinach medycyny, w tym także w medycynie estetycznej.

Botox powoduje miejscowe zablokowanie przewodnictwa pomiędzy nerwami a mięśniami w miejscu wstrzyknięcia. W związku z tym mięśnie, które odpowiedzialne są za zmarszczkę mimiczną, ulegają uspokojeniu, a zmarszczka wygładza się i staje się niewidoczna albo znacznie mniej widzialna.

Botoks najlepiej sprawdza się na:

  • zmarszczki między brwiami
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki nad górną wargą
  • zmarszczki wokół oczu
  • ukośne zmarszczki w górnej części nosa
  • bruzdy szyi i dekoltu

Pierwsze zmiany w wyglądzie twarzy zabiegu widoczne są w 3-4 dni, ale pełny efekt możliwy jest do zauważenia dopiero po 1-2 tygodniach. Toksyna botulinowa działa przez około 3-6 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg można powtórzyć.

Pojawia się jednak pytanie – kiedy można przeprowadzić pierwszy botoks? Czy wtedy, gdy zmarszczki mimiczne są już głębokie? A może wcześniej?

Pierwszy botoks już przed trzydziestką

W medycynie estetycznej botox może być używany dwojako – jako element profilaktyki anti-aging, czyli przeciwstarzeniowej, ale również jako sposób na usuwanie już istniejących zmarszczek.

Gdy pacjentka chciałaby przeciwdziałać tworzeniu się zmarszczek mimicznych, może zacząć stosować botoks po osiągnięciu 20-25. roku życia. Dzięki niemu skóra na dłużej będzie mogła pozostać jędrna i gładka. Zabieg ten rekomendowany jest przede wszystkim osobom o bogatej mimice, u których zmarszczki mimiczne pojawiają się szybko.

Botox można zacząć stosować także wtedy, gdy zmarszczki są już zauważalne. Tutaj wiek nie gra roli, ponieważ czas ich pojawienia się jest indywidualny.

Nie istnieją zatem ogólne wytyczne dotyczące minimalnej granicy wiekowej do stosowania toksyny botulinowej typu A. Wszystko zależy od indywidualnego tempa starzenia się skóry pacjenta. Pierwszy zabieg z jej użyciem powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej, który wskaże, czy dany wiek jest dobrym momentem do rozpoczęcia stosowania botoksu.

Botox tylko w zaufanym gabinecie

Z botoksu należy korzystać tylko w zaufanych, renomowanych gabinetach medycyny estetycznej – to gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu.

Na botox zaprasza Klinika Bona Dea z Krakowa, która oferuje szeroką gamę zabiegów medycyny estetycznej.