Krem do twarzy z wysokim filtrem – czy potrzebny?

krem do twarzy z filtremO ochronnych filtrach przeciwsłonecznych, szczególnie w postaci kremów do twarzy, przypominamy sobie dopiero wraz z nadejściem lata, wakacji i urlopu. Choć dermatolodzy stale przypominają o konieczności stosowania ich na co dzień, przez cały rok, nadal ignorowane są ich zalecenia. Czy wiesz, kiedy krem z wysokim filtrem jest rzeczywiście potrzebny?

Filtry słoneczne i faktor ochronny kremów do twarzy

Większość świadomych konsumentów bardzo dobrze zna oznaczenia UVA i UVB, które znajdują się na każdym kosmetyku służącym ochronie przeciwsłonecznej. Oznaczając one rodzaj promieniowania słonecznego, które dociera na Ziemię – i na tym wiedza podstawowa się kończy. Warto wiedzieć, że UVA oddziałuje na warstwy wewnętrzne skóry, wpływając na szybszy rozkład kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych m.in. za utrzymanie napiętej skóry bez zmarszczek. UVB odpowiada zaś za opalanie się skóry, ale także za jej uszkodzenia, poparzenia czy przebarwienia. Oba rodzaje promieniowania docierają do nas przez cały czas, przez cały rok, dlatego warto stosować kosmetyki zawierające filtry UVA i UVB – nie tylko podczas urlopu.

Filtry słoneczne to z kolei czynniki, które bezpośrednio decydują o ochronie skóry przed wpływem promieni UV. Wyróżnia się filtry fizyczne, które tworzą ochronną powłokę chroniącą skórę, która odbija światło. Drugim rodzajem są filtry chemiczne, czyli związki absorbujące promieniowanie UV i zamieniające je w energię, najczęściej cieplną. Choć lekko wysuszają skórę, tylko połączenie obu rodzajów filtrów daje dobrą ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki ich obecności dany kosmetyk może być fotostabilny, a więc może chronić skórę zawsze w tym samym stopniu.

Czym zatem jest faktor ochronny? Jak przekazuje ekspert firmy La Roche-Posay jest to dokładnie ta wartość, która zazwyczaj przesądza o kupnie danego kosmetyku. SPF 15, SPF 30 lub SPF 50 etc., to współczynnik określający stosunek czasu przebywania na słońcu po zastosowaniu danego produktu. Jeśli krem zawiera SPF 50 to oznacza to, że czas przebywania na słońcu bez poparzeń może wydłużyć się 50-krotnie, niż bez zastosowania kosmetyku.

Kiedy bezwzględnie stosować kremy do twarzy z wysokim filtrem?

To, jaki faktor ochronny zastosować, uzależnione jest od wielu czynników, a tylko ich świadomość istnienia pozwoli wybrać dobry i skuteczny produkt. Należy wiedzieć, że każdy człowiek posiada indywidualny czas ochrony własnej skóry, czyli czas, w jakim bezpiecznie może przebywać na słońcu. Może wynosić on zarówno 5, jak i 25 minut. Nie jest to jednak regułą, bo czas ten może się znaczenie zmniejszać, w zależności od tego w jakim kraju przebywamy, w jakich warunkach i jaki posiadamy fototyp skóry. Wyższy faktor przyda się podczas wakacji w krajach śródziemnomorskich, o dużym nasłonecznieniu, ale także nad wodą czy w pobliżu śniegu, czyli miejsc, gdzie słońce mocno odbija się od powierzchni.

Bezwzględne zastosowanie wyższego faktora ochronnego kosmetyków, szczególnie w kremach do twarzy, powinno odbywać się wówczas, gdy:

 • chroniona skóra, to skóra dziecka,
 • jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej, alergicznej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień,
 • posiadamy skłonność do powstawania przebarwień lub już je posiadamy,
 • odbyliśmy różnego rodzaju zabiegi złuszczające skórę lub oczyszczające ją,
 • przyjmujemy leki fotouczulające, roślinne lub sterydowe,
 • chcemy zachować młody wygląd do późnego wieku swojego życia.

Dobre kremy do ochrony przeciwsłonecznej

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów zapewniających ochronę przeciwsłoneczną – w tym kremy do twarzy. Są one szczególną grupą produktów, ponieważ oprócz skutecznej ochrony UV powinny także być praktyczne w codziennym stosowaniu oraz spełniać i inne warunki decydujące o ich przydatności. Klienci – a szczególnie klientki – zwracają uwagę na konsystencję i szybkość wchłaniania się, matowienie skóry, zatykanie porów oraz cenę i dostępność.

Przykładowym, dobrym kremem do twarzy z wysokim filtrem ochrony przeciwsłonecznej jest Anthelios XL SPF 50+, czyli żel-krem do twarzy suchy w dotyku od La Roche-Posay. Zawiera wszystkie wymieniane powyżej elementy, które świadczą o jego skuteczności działania.

 • chroni przed promieniowaniem UVA i UVB (posiada współczynnik wyższy i lepszy, niż zaleca Unia Europejska),
 • jest bezzapachowy i nie posiada parabenów, co czyni go idealnym do skóry wrażliwej i alergicznej,
 • zawiera formuły zapobiegającą błyszczeniu się twarzy i zapychaniu się skóry,
 • jest wodoodporny,
 • mogą z niego korzystać osoby o każdym typie skóry.

Przedstawione cechy to obecnie standard, który powinny reprezentować wszystkie kremy do twarzy z wysokim filtrem, które można stosować na co dzień, pod makijaż, jak i w warunkach specjalnych, np. na urlopie. Informacje na temat Anthelios XL SPF 50+ oraz opinie o jego działaniu można odnaleźć na stronie La Roche-Posay.