Leczenie zmian naczyniowych. Zamykanie naczynek laserem

Popękane naczynka krwionośne, które nazywane są także pajączkami, widoczne są często na twarzy, dekolcie, nogach. Czy można je usunąć?

Drobne naczynka krwionośne znajdujące się pod skórą są narażone na nadmierne rozszerzanie się i pękanie. Najczęściej dochodzi do niego na skutek zaburzeń krążenia, które może być związane między innymi z przewlekła niewydolnością żylną, stosowaniem maści zawierających sterydy, ale także z ciążą. Nieestetyczne pajączki naczyniowe można jednak usuwać – zamykanie naczynek z użyciem nowoczesnych urządzeń laserowych przynosi bardzo dobre efekty.

Spis treści:

 • Jak usuwać rozszerzone naczynka krwionośne?
 • Na czym polega zamykanie naczynek laserem?
 • Jak przebiega laserowe zamykanie naczynek?
 • Czy jeden zabieg laserowego usuwania naczynek jest wystarczający?

Jak usuwać rozszerzone naczynka krwionośne?

Rozszerzone naczynka krwionośne, które mogą tworzyć nieestetyczną siateczkę czerwono-fioletowych nitek widocznych pod skórą, można usuwać.

W sklepach dostępna jest szeroka gama kosmetyków dedykowanych dla skóry naczynkowej, która posiada tendencję do pękania naczynek i czerwienienia się. Takie kosmetyki mogą wzmacniać naczynka i zredukować ich widoczność, lecz nie mogą zlikwidować ich całkowicie.

Jedynym sposobem, aby skutecznie zredukować popękane naczynka, jest zabieg medycyny estetycznej. Laserowe zamykanie naczynek można wykonać obecnie w niemalże każdym gabinecie i klinice. Efekty są zachęcające – już w trakcie jednego zabiegu można zmniejszyć, a nawet całkowicie zredukować nieestetyczne pajączki.

Na czym polega zamykanie naczynek laserem?

Zabieg, którego celem jest zamykanie naczynek, bazuje na zastosowaniu odpowiednich urządzeń laserowych, które emitują skoncentrowane światło docierające w głąb skóry.

Laserowe zamykanie naczynek polega wtedy na miejscowym uszkodzeniu naczynek za pomocą światła laserowego. Stosuje się wtedy unikatowe zielone lasery, których światło absorbowane jest przez hemoglobinę – czerwony barwnik krwi. Dochodzi wtedy do podgrzania i do uszkodzenia naczynka, czyli do fotokoagulacji, a potem do jego wchłonięcia. W rezultacie skóra odzyskuje swój jednolity koloryt.

Taki zabieg jest przy tym bezpieczny dla okolicznych tkanek i nie powoduje ich uszkodzenia. Także po procedurze nie jest wymagana specjalna rekonwalescencja, dlatego też jest to nieinwazyjny sposób na pozbycie się problemu pajączków i innych zmian naczyniowych.

Wskazania do wykonania zabiegu:

 • rozszerzone naczynka
 • rumień
 • trądzik różowaty
 • naczyniaki płaskie
 • naczyniaki jamiste

Laserowe leczenie zmian naczyniowych sprawdza się zarówno w przypadku drobnych niedoskonałości, jak również może być stosowane na większych obszarach zabiegowych.

Jak przebiega laserowe zamykanie naczynek?

Zabieg laserowego usuwania naczynek zawsze poprzedzony jest konsultacją lekarską, w trakcie której lekarz wykonuje wywiad i bada skórę. Eliminuje się także ewentualne przeciwwskazania do wykonania procedury.

Pacjent powinien pamiętać również o tym, by przed zabiegiem na co najmniej 1 miesiąc nie opalać się, nie stosować preparatów z retinolem, a także zrezygnować z innych zabiegów w tym obszarze, na przykład peelingów.

Przebieg zabiegu laserowego usuwania naczynek:

 • oczyszczenie skóry
 • założenie osłony na oczy
 • pokrycie skóry specjalnym żelem
 • przyłożenie do skóry głowicy urządzenia laserowego i wykonywanie „strzałów”

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości – pieczenie, ukłucia, lecz najczęściej zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne.

Dokładne informacje o przebiegu zabiegu laserowego usuwania naczynek można znaleźć na stronie internetowej Centrum Medycyny Estetycznej oraz Laseroterapii Slowage z Rzeszowa.

Czy jeden zabieg laserowego usuwania naczynek jest wystarczający?

W wielu przypadkach jeden zabieg jest wystarczający, by pozbyć się naczynek i innych zmian o mniejszych rozmiarach. Gdy obszar zabiegowy jest większy, konieczne jest wykonanie paru procedur.

Zatem laserowe zamykanie naczynek to skuteczny sposób, aby pozbyć się pajączków i innych zmian naczyniowych raz na zawsze!