Maski ściągające

Zabiegi pielęgnacyjne powinny przebiegać w sposób kompleksowy. Pośpiech nie usprawiedliwia niepełnego dbania o cerę, zwłaszcza, że wiele zabiegów można wykonać bardzo szybko, w domowym zaciszu, a w dodatku ich efekty znacznie poprawią kondycję (i wygląd) skóry. Tak właśnie jest w wypadku masek ściągających.

Używa się ich po zabiegu oczyszczania twarzy, aby zamknąć pory, ściągnąć, ochłodzić i załagodzić ewentualne podrażnienia odtłuszczonej skóry. Maski mają również właściwości regeneracyjne – zawierają one bowiem liczne minerały (w tym tlenek cynku czy kaolin). Co jednak kluczowe, są całkowicie pozbawione tłuszczu.

Maski ściągające zazwyczaj mają postać pasty bądź proszku (z którego preparat rozrabiamy samodzielnie, przy użyciu wody destylowanej lub przegotowanej, a jeśli mamy taką potrzebę – toniku antybakteryjnego). Możliwe jest również dodanie maseczce dodatkowych właściwości – np. mocy usuwania zaczerwienień (przy użyciu ekstraktu z rumianku czy krwawnika, bądź innych naparów/nalewek ziołowych). Kompozycję, o jaką wzbogacimy preparat koniecznie trzeba dopasować do rodzaju i potrzeb skóry. Maskę nakłada się na około 5 minut (dopóki nie zastygnie) po czym dokładnie spłukuje chłodną wodą. Wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów masek ściągających. Jednym z nich są maski glinkowe, o silnym działaniu bakteriobójczym, remineralizującym, stymulującym mikrokrążenie oraz przyspieszającym regenerację skóry i zabliźnianie ran. Inną grupę stanowią maski błonkowe – o konsystencji żelu, zawierające celulozę, pektyny, alginaty czy agar, przypominające nieco inny typ (choć nie do końca z nim tożsame). Ten typ to maski peel off – najbardziej rozpowszechnione wśród preparatów dostępnych w drogeriach. Maskę taką nakładamy cienką warstwą, po upływie kilku minut wraz z zastygłym żelem usuwamy obumarłe komórki naskórka oraz nadmiar wydzieliny łojowej. Maski peel off mogą być stosowane nawet przez posiadaczki cery wrażliwej. Jeśli jednak mówimy o stosowaniu masek ściągających w ogólnym wymiarze, to warto wymienić przeciwwskazania. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji po ten typ preparatów pielęgnacyjnych (w jakiejkolwiek formie) nie powinny sięgać: osoby o skórze mocno unaczynionej, o skórze suchej, cierpiące na zakażenia skóry o różnorodnej etiologii, a także chorujące na opryszczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.