Maski z bionanocelulozy – najlepsze maski w płachcie

Biologiczna celuloza – wynalazek polskich naukowców – jest nadzieją świata medycyny i kosmetologii. Doskonałe wyniki testów medycznych zainspirowały kosmetologów, którzy zaczęli stosować bionanocelulozę do pielęgnacji skóry twarzy.

Nazywana drugą skórą świetnie sprawdza się jako materiał na trudno gojące się rany po oparzeniach lub rozległe owrzodzenia o podłożu cukrzycowym. Testuje się ją jako metodę łagodzenia objawów niezwykle rzadkiej choroby genetycznej EB (Pęcherzowe Oddzielanie się Naskórka). Doskonałe wyniki testów medycznych zainspirowały kosmetologów, którzy zaczęli stosować bionanocelulozę do pielęgnacji skóry twarzy.

Bionanoceluloza – na czym polega fenomen produktu

Celuloza to często występujący w przyrodzie wielocukier, który w roślinach jest budulcem ścian komórek. Powstaje w wyniku procesów fotosyntezy. Celulozę potrafią również produkować inne organizmy żywe – bakterie, dla których wydalana poza komórki celuloza stanowi ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych. Porównanie obu typów celulozy korzystniej wypadło dla celulozy pochodzenia bakteryjnego, która nie jest zanieczyszczona, a jej produkcja nie szkodzi środowisku przyrodniczemu.

Badania celulozy ujawniły ciekawą reakcję organizmów na działanie tego związku. Podczas, gdy organizm ludzki po przeszczepach odrzuca wszystko, co pochodzi z zewnątrz, na celulozę nie reaguje produkcją przeciwciał. Czyli celuloza stosowana może być jako materiał ochronny przed niekorzystnymi czynnikami, bakteriami, wirusami, a sama zachowuje się biokompatybilnie, czyli współdziała z organizmem.

Bionanoceluloza w gabinecie kosmetycznym

Od dziesięcioleci bioinżynierowie poszukiwali takiego materiału, który cechuje wysoka biozgodność z tkankami ludzkimi i właśnie wyprodukowana w warunkach laboratoryjnych bionanoceluloza jest wynikiem tych poszukiwań. Celuloza bakteryjna posiada wysoką higroskopijność (zdolność nasiąkania wodą) – stąd jej zastosowanie do produkcji kosmetycznych maseczek w płachcie.

Wysoka biozgodność i higroskopijność, czystość chemiczna bionanocelulozy została wykorzystana do produkcji kosmetyków wykorzystywanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Bionanocelulozowe maski są kompilacją celulozy z kwasem hialuronowym lub poliheksanidyną. Hialuronian sodu, popularnie zwany kwasem hialuronowym, jest naturalnym składnikiem skóry odpowiedzialnym za jędrność, napięcie, nawilżenie. Polheksanidyna działa niszcząco na szkodliwe drobnoustroje.

Pielęgnacja twarzy

Maski w płachcie doskonale oczyszczają i nawilżają skórę, a ich skuteczność jest wielokrotnie większa od tej, jaką dają popularne maseczki kosmetyczne w żelach czy kremach. Pielęgnacja skóry twarzy przy użyciu celulozowych masek możliwa jest również w warunkach domowych. Dobrej jakości maski w płachcie można zakupić w drogeriach lub aptekach i stosować samodzielnie, ale wymaga to nieco doświadczenia.

Podstawowym błędem jest pozostawianie maski do całkowitego wyschnięcia – tak jak to jest zazwyczaj zalecane przy zwykłych maseczkach kosmetycznych. Wysuszona na twarzy maska w płachcie więcej zaszkodzi, niż pomoże. Zamiast oddać skórze wilgoć – odbierze tę w skórze nagromadzoną; wysuszy, zamiast nawodnić, a dodatkowo podrażni cerę. Płachtę z twarzy należy zdjąć, gdy jest jeszcze wilgotna, a jej zawartość wyciśniętą na dłoń można rozsmarować na dłoniach czy dekolcie.