Najczęstsze operacje plastyczne, którym poddają się Polki

Chirurgia plastyczna cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Metody korekt niedoskonałości urody są coraz nowocześniejsze i bardziej zaawansowane. Stały postęp w dziedzinie medycyny estetycznej sprawia, że specjalistyczne gabinety oferują coraz szerszy wachlarz skutecznych zabiegów. Nie tylko korygują one różne defekty ciała, ale też niwelują objawy starzenia się. Operacjom plastycznym coraz chętniej poddają się również Polski. Jakie zabiegi tego typu cieszą się największą popularnością?

Korekta nosa

Korekta nosa to zabieg pozwalający na poprawę jego kształtu. Operacja ta przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Wskazania do niej to przede wszystkim różne nieprawidłowości funkcjonalne, takie jak bezdech senny czy upośledzenie drożności w przewodach nosowych. Zabieg ten wykonać można także ze względów estetycznych, jeżeli nos jest nieproporcjonalny, skrzywiony, zbyt duży, asymetryczny czy garbaty. Klasyczna korekta przeprowadzana jest z dostępu wewnętrznego, przez cięcie przegrody błoniastej i skrzydełek nosa. Takie rozwiązanie pozwala na oddzielenie tkanek miękkich od przegrody, a tym samym swobodne usunięcie wybranych fragmentów kostnych lub chrzęstnych. W niektórych przypadkach korekta wymaga również przeszczepu autologicznego. Kości lub chrząstki pobierane są wówczas od pacjentki, np. z żeber, bioder czy małżowin usznych.

Lifting twarzy

Jednym z najbardziej reprezentatywnych zabiegów chirurgii plastycznej jest lifting twarzy. Jego celem jest wyeliminowanie widocznych oznak starzenia się skóry i polega na usunięciu jej nadmiaru, który uległ nadmiernemu napięciu mięśni mimicznych oraz zwiotczeniu. Wskazaniem do zabiegu jest wyraźne opadanie tkanek miękkich, występowanie głębokich zmarszczek czy obecność bruzd nosowo-wargowych. Skórny lifting twarzy ogranicza się do usunięcia nadmiaru skóry, która jest odseparowywana i przesuwana w pobliżu cięć. Interwencja kończy się założeniem odpowiednich szwów podskórnych oraz zszyciem rany. Efekt skórnego liftingu twarzy utrzymuje się przez ok. 2 lata. Metodą nowocześniejszą jest SMAS, która obejmuje również nierozciągliwą, włóknistą tkankę łączną pokrywającą twarzoczaszkę. Dostęp do niej można uzyskać po odwarstwieniu skóry. Po plastyce skóra układana jest na warstwie mięśniowo-powięziowej. Efekty zabiegu SMAS utrzymują się nawet 8 lat.

Liposukcja

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tłuszczu z przestrzeni podskórnej, najczęściej w obszarze brzucha, ramion, ud czy podbródka. Operacja trwa około 2-4 godzin, w zależności od obszaru poddawanego interwencji. Procedura polega na podaniu specjalnego płynu do tkanki tłuszczowej w wybranej lokalizacji. Kaniule wprowadza się przez niewielkie nacięcia, a następnie zasysa nimi tłuszcz za pomocą strzykawki lub pompy próżniowej. Tkankę rozbija się ręcznie lub poprzez zastosowanie ultradźwięków i wiązki laserowej. Na koniec zakłada się opatrunki i ubranie uciskowe, które obkurcza skórę i przyspiesza gojenie. Efekt zabiegu uwidocznia się po kilku miesiącach – sylwetka jest lepiej wymodelowana, a ciało szczuplejsze.

Powiększanie biustu

Celem zabiegu powiększania piersi jest zmiana ich objętości oraz korekta kształtu. Najczęściej operacja ta polega na wszczepieniu implantów z żelem silikonowym lub specjalną solą fizjologiczną. Nieco rzadziej praktykowanym rozwiązaniem jest autogenny przeszczep tkanki tłuszczowej. Opiera się on na transplantacji komórek tłuszczowych pacjentki do tkanek gruczołów piersiowych. W takim przypadku tkankę tłuszczową pobiera się z różnych depozytów tłuszczowych w obrębie ciała, takich jak np. uda, brzuch czy pośladki. Warto pamiętać, że powiększenie biustu jest zabiegiem dość inwazyjnym. Alternatywnym rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiednich środków poprawiających wygląd piersi, takich jak krem Ovashape. Jego właściwości poznać można na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/ovashape/. Innowacyjny krem Ovashape zawiera zróżnicowane składniki, które podnoszą estetykę biustu – m.in. witaminy, minerały i tłuszcze.