Ochrona różnych typów cery przed słońcem

Ochrona skóry przed słońcem to konieczność, niezależnie od wieku i typu cery. Promienie UVA i UVB mogą powodować nieodwracalne zmiany na skórze, przyspieszać starzenie, a w skrajnych przypadkach – powodować raka skóry.

Ochrona skóry przed słońcem to konieczność, niezależnie od wieku i typu cery. Promienie UVA i UVB mogą powodować nieodwracalne zmiany na skórze, przyspieszać starzenie, a w skrajnych przypadkach – powodować raka skóry. Ochrona przed nim za pomocą kremów z filtrem, a także niwelowanie skutków nadmiernej ekspozycji na słońce za pomocą zabiegów kosmetologicznych, są konieczne przez cały rok – nie tylko w lecie. Kosmetyki przeciwsłoneczne to nie tylko przygotowanie cery do wyeksponowania jej na słońce, ale także pielęgnacja po opalaniu – zarówno w formie kosmetyków, jak i peelingów kosmetologicznych.

Promienie UVA i UVB – czym się różnią?

Promienie UVB są odczuwalne na skórze, gdyż powodują jej nagrzanie. To one bezpośrednio odpowiadają za proces opalania się, ale także za poparzenia słoneczne. Ochrona przed nimi oznaczona jest symbolem SPF (ang. Sun Protection Factor). Jego wartość dobiera się w zależności od fototypu cery. Z kolei promienie UVA nie są odczuwalne, ale za to powodują przyspieszenie starzenia się skóry. Filtr chroniący cerę przed nimi oznaczony jest jako IPD lub PPD – im wyższy jego wskaźnik tym lepiej. Wybierając krem z filtrem, przede wszystkim należy pamiętać, że powinno się go używać cały rok – nawet w zimie. Warto wybierać takie kosmetyki, które działają w głębokich warstwach skóry, a ich enzymy uwalniają się poprzez ekspozycję na światło słoneczne.

Czym jest fototyp skóry?

Fototyp skóry można wyróżnić w zależności od zawartości w niej melaniny, czyli barwnika. Przeprowadzono badania, w których wystawiono skórę na ekspozycję przez 30 minut. Dzięki temu udało się wyróżnić 6 typów, które w różny sposób reagują na światło słoneczne. W podziale na fototypy można zaobserwować, że im jaśniejsza karnacja, tym większe trudności z opalaniem się oraz większe ryzyko poparzenia. Oznacza to, że ochrona przed słońcem powinna być silniejsza. Do fototypu skóry dobiera się także niektóre peelingi kosmetologiczne.

Jak przeciwdziałać starzeniu skóry pod wpływem słońca?

Peelingi kosmetologiczne pozwalają na przeciwdziałanie starzenia się skóry pod wpływem słońca. Ponadto dają możliwość zniwelowania skutków opalania się, takich jak powstawanie przebarwień, zmarszczek, utrata jędrności i szybsze wiotczenie skóry. W zależności od problemu oraz fototypu skóry dobiera się do niej zabiegi oraz produkty. Znakomicie po opalaniu sprawdzają się kosmetyki liposomowe, które nawilżają cerę oraz regenerują powstałe pod wpływem słońca uszkodzenia.