Odstające uszy? Pomoże profesjonalna korekcja uszu!

korekcja odstających uszu

Dla wielu osób, w tym także dla dzieci, odstające uszy są powodem poważnych kompleksów. W takiej sytuacji warto wybrać korekcję uszu!

Wprawdzie odstające uszy to nie problem natury medycznej, to jednak postrzegane są one jako defekt estetyczny. Nadmiernie odstające od głowy małżowiny uszne to dla wielu osób powód do kompleksów, a tym samym do obniżonego poczucia własnej wartości. W takim przypadku warto rozważyć specjalny zabieg – korekcja uszu pozwala na uzyskanie doskonałych efektów!

Spis treści:

 • Na czym polega korekcja odstających uszu?
 • Od jakiego wieku można wykonać tego typu zabieg?
 • Jak przebiega operacja na odstające uszy?
 • Postępowanie po zabiegu
 • Ryzyko związane z zabiegiem korekcji odstających uszu
 • Gdzie można wykonać operację odstających uszu?

Na czym polega korekcja odstających uszu?

Korekcja uszu to specjalny zabieg, który ma na celu zniwelować problem – odstające uszy. To zabieg chirurgii plastycznej, który określany jest także jako otoplasytka czy też jako korekta małżowin usznych.

Odstające uszy mogą być wrodzoną wadą, ale także może być ona nabyta, na przykład jako rezultat urazów. Wada ta może być widoczna na obu uszach, ale zdarza się, że dotyczy tylko jednej małżowiny usznej.

Zabieg korekcji uszu polega na nadaniu im odpowiedniego położenia względem czaszki, a także może obejmować zmianę ich wielkości oraz kształtu.

Od jakiego wieku można wykonać tego typu zabieg?

Aktualnie korekcja uszu to zabieg, który bardzo często prowadzony jest zarówno u osób dorosłych, jak również u dzieci. Dzięki niemu raz na zawsze można pozbyć się problemu odstających uszu i tym samym powodu swoich kompleksów!

Zabieg korekcji małżowin usznych może być prowadzony już u dzieci. Głównym warunkiem do spełnienia jest całkowite wykształcenie się małżowiny usznej. Wobec tego minimalny wiek do przeprowadzenia zabiegu to 5-7 lat.

Jak przebiega operacja na odstające uszy?

Zanim zostanie wykonana operacja na odstające uszy, pacjent, który ma poddać się tej właśnie procedurze, musi wziąć udział w konsultacji ze specjalistą – lekarzem chirurgii plastycznej.

Podczas konsultacji lekarz ogląda uszy oraz okoliczne tkanki, a także przeprowadza z pacjentem wywiad. Przekazuje mu także zalecenia do wykonania badań przed zabiegiem, w tym między innymi odpowiednich badań krwi.

Korekcja uszu to zabieg przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, dlatego też nie wymaga on pobytu w klinice. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu, zatem nie wywołuje on dolegliwości bólowych u pacjenta.

Podczas operacji małżowin usznych lekarz nacina skórę za uszami i usuwają, co pozwala na przybliżenie małżowin bliżej głowy. Zabieg może obejmować również odpowiednie wymodelowanie chrząstek oraz plastykę uszu. Na koniec efekt stabilizowany jest z wykorzystaniem szwów.

Rezultaty zabiegu można zauważyć od razu po jego wykonaniu, ale pełne efekty widoczne będą dopiero po wygojeniu się ran, gdy dojdzie do całkowitej przebudowy chrząstek.

Postępowanie po zabiegu

Od razu po operacji korekcji uszu mogą pojawić się zasinienia, zaczerwienienie oraz obrzęki. Dolegliwości te obserwowane są u pacjentów najczęściej do 2 tygodni.

Po zabiegu bardzo ważna jest systematyczna wymiana opatrunków. Pierwsza następuje w 2 dni po wykonanej procedurze. Po tygodniu lekarz usuwa szwy i zakłada ponowny opatrunek.

Dla osiągnięcia optymalnych efektów należy pamiętać o właściwym postępowaniu po zabiegu korekcji uszu. Uszu nie należy narażać na odginanie, dlatego też zaleca się wtedy noszenie specjalnej opaski na głowę podczas uprawiania sportów i w trakcie snu.

Ryzyko związane z zabiegiem korekcji odstających uszu

Korekcja uszu to zabieg uznawany za bezpieczny, który nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny, może on wywołać określone powikłania.

Najczęściej występujące powikłania po zabiegu na odstające uszy:

 • asymetria uszu
 • zaburzenia czucia
 • zapalenia uszu
 • przebarwienia skóry
 • krwiaki
 • obrzęki

Gdy zabieg korekcji uszu zostanie wykonany profesjonalnie, a także pacjent będzie stosował się do zaleceń pozabiegowych, ryzyko powikłań jest zminimalizowane.

Gdzie można wykonać operację odstających uszu?

Dzisiaj korekcja małżowin usznych to zabieg bardzo popularny i chętnie wybierany przez pacjentów – zarówno przez dzieci, jak również przez dorosłych. W związku z tym można przeprowadzić go w wielu klinikach zlokalizowanych w całym kraju.

Koszt zabiegu na odstające uszy to najczęściej od około 4500 złotych do 6000 złotych. Dokładne ceny można znaleźć na stronach internetowych klinik specjalizujących się w tego typu procedurach.

Korekcja uszu to zabieg, z którego można skorzystać także w Klinice Chirurgii Plastycznej – Marta Raczkowska w Krakowie. Klinika ta, której specjalnością jest chirurgia plastyczna, zapewnia swoim pacjentom profesjonalną i kompleksową obsługę, która pozwala na uzyskanie optymalnych efektów.

Więcej informacji dotyczących oferty zabiegu można znaleźć na jej stronie internetowej: https://www.raczkowska.pl/korekcja-uszu/.