Peelingi głębokie

Niektóre problemy skórne wymagają podjęcia bardziej radykalnych kroków. Przy zmianach barwnikowych różnego rodzaju, uszkodzeniach posłonecznych, bliznach czy związanych z wiekiem przemianach nie sprawdzi się zwyczajny, powierzchniowy peeling. Aby zminimalizować widoczne mankamenty, a jednocześnie pobudzić skórę do regeneracji konieczne jest zastosowanie peelingu głębokiego. Jest to możliwe jedynie w profesjonalnych salonach kosmetycznych.

Peelingi głębokie działają na głębsze warstwy skóry niż inne zabiegi – penetrują ją aż do środkowej części warstwy siateczkowej skóry właściwej. Kolejno przenikają (ścierając po drodze) warstwy rogową, ziarnistą, kolczystą i podstawną naskórka, oraz warstwy brodawkową, górną i dolną części siateczkowatej skóry właściwej. Dzięki temu możliwe jest nie tylko usunięcie przebarwień, ale i zmarszczek (a przynajmniej zapoczątkowanie skutecznej przeciwzmarszczkowej kuracji). Peelingowi takiemu nie każdy może się poddać. Jeśli nadmiernie eksponujemy skórę na działanie promieni UV, cierpimy na jakąś alergię bądź aktywną postać opryszczki, niedawno przeszliśmy zabieg chirurgiczny twarzy bądź mamy liczne znamiona barwnikowe – nie powinniśmy podejmować decyzji o zabiegu. Przeciwwskazania dotyczą również kobiet w ciąży, w okresie laktacji, a także cierpiących na ostrą postać trądzika, z uszkodzoną skórą, bądź chorobami alergicznymi czy autoimmunologicznymi (jak kolagenozy, pęcherzyce, toczeń).

Peeling głęboki, o ile nie występują przeciwwskazania, jest bezpieczny, niemniej bolesny. Wykonuje się go na ogół w znieczuleniu, przy asyście anestezjologa, a po zabiegu konieczne jest nałożenie opatrunku na twarz. Gojenie się skóry trwa około 2 tygodni, a zaczerwienienie może utrzymywać się znacznie dłużej – nawet ponad pół roku. Efekty jakie można uzyskać do usunięcie blizn, piegów, zmarszczek… Trzeba jednak brać pod uwagę również ewentualne skutki uboczne – ryzyko powikłań w postaci świądu, zaczerwienienia, obrzęku czy przebarwień jest dość wysokie. Stąd bardzo istotnym jest, by wybrać gabinet rekomendowany, z godnymi zaufania specjalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *