Pielęgnacja twarzy

Poza okazjonalnymi wizytami w gabinetach kosmetycznych, każda z nas dba o swoją skórę na co dzień, we własnym zakresie. Takie „codzienne rytuały pielęgnacyjne” powinny być dopasowane zarówno do naszego wieku, trybu życia, jak również do typu cery. Niezależnie od tego, czy nasza skóra jest sucha, tłusta, czy mieszana, wrażliwa i skłonna do alergii, czy odporna na alergeny – powinnyśmy przestrzegać pewnych ogólnych zasad.
•    Nie należy używać do mycia twarzy wody z mydłem. Mydło wysusza skórę, pozostawia na niej nieprzyjemny osad i po prostu nie nadaje się do oczyszczania twarzy. Zamiast tego warto wybierać preparaty do mycia, dostosowane do naszego typu skóry.
•    Zmywanie makijażu po całym dniu jest absolutną koniecznością. Dzięki temu skóra ma szansę na regenerację podczas snu. Pozostawanie w makijażu nie tylko ten proces upośledza, ale też może doprowadzić do powstawania krost, zaskórników – w wyniku zapchania porów.
•    Kosmetyki do usuwania makijażu muszą być dobrane do naszej cery – o ile w wypadku cery tłustej dobrym rozwiązaniem będzie tonik lub płyn micelarny, to skóra sucha potrzebuje delikatniejszego oczyszczenia – za pomocą balsamu lub mleczka;
•    Peeling nie powinien być wykonywany zbyt często. Raz – dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Ponad to kosmetyk ten musi być dobrany do typu cery –gruboziarniste „ścieraki” nie są wskazane dla skóry delikatnej, suchej, czy mieszanej.
•    Raz na jakiś czas należy dokonać zmiany kosmetyku – zbyt długie stosowanie jednego preparatu oczyszczającego czy tonizującego (np.  przez kilka miesięcy a nawet lat) sprawia, że nasza skóra przyzwyczaja się do substancji w nim zawartych a efekt robi się coraz mniej widoczny.
•    Podczas oczyszczania i osuszania cery – należy zachowywać najwyższą higienę – stosując specjalnie przechowywane na tę okazję gąbki, ręczniki, płatki. Podobnie w stanie absolutnej czystości należy przechowywać przybory służące do nakładania kosmetyków kolorowych.
•    Stosowanie kremu z filtrem UVA, UVB powinno być naszym codziennym nawykiem, niezależnie od posiadanego typu skóry. Nawilżający krem na dzień, wklepywany pod makijaż, pomaga cerze przyzwyczaić się do panujących warunków atmosferycznych.
•    Samo nawilżanie kremem jednak nie wystarcza. Konieczne jest również stosowanie maseczek (raz czy dwa razy w tygodniu). Przede wszystkim jednak należy organizm (a zatem i skórę) nawadniać od wewnątrz – poprzez picie dużej ilości płynów (wody, herbaty zielonej, niesłodzonych soków owocowych), oraz jedzenie warzyw, owoców.
•    Jeżeli chodzi o kosmetyki kolorowe – przy ich wyborze należy kierować się swoim rodzajem cery. Na przykład podkłady dla cery tłustej powinny być o jak najlżejszej konsystencji, matujące, najlepiej z serii mineralnej (nie zapychają porów), natomiast pomadki dla osób o suchej skórze koniecznie powinny zawierać substancje nawilżające (zwykłe szminki wysuszają bowiem wargi, doprowadzając do ich pierzchnięcia). Należy również pamiętać o tym, aby nie stosować zbyt dużej ilości kosmetyków, i wybierać tylko produkty posiadające atest (oraz nietestowane  na zwierzętach – poprzez okrucieństwo nikt jeszcze nie stał się piękny).
•    Przy pielęgnacji twarzy nie należy jednak skupiać się wyłącznie  na cerze. Ważne jest również zwrócenie większej uwagi na szyję oraz dekolt – tam bowiem dość szybko uwidaczniają się zmarszczki. Skóra na szyi jest niemal tak delikatna i cienka jak ta pod oczami – dlatego wymaga podobnej troski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.