Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja jest zabiegiem mało inwazyjnym. Nie oznacza to jednak, że może się jej poddać każdy. Krótki czas (do 40 minut) w czasie którego kosmetyczka przykłada do naszej cery specjalne urządzenie złuszczające skórę (przy pomocy korundowej bądź diamentowej głowicy) nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji stanowią m.in. zakażenia różnego rodzaju (bakteryjne, grzybicze, wirusowe), problemy dermatologiczne takie jak trądzik różowaty bądź jego zapalne odmiany (ropowiczy, piorunujący, krostkowy), łojotokowe zapalenie skóry, liszaje, łuszczyca, a także wszelkiego rodzaju nowotwory skóry, przebyte niedawno zabiegi chirurgiczne (do 2 miesięcy) oraz trwająca (bądź niedawno zakończona) terapia retinoidami. Także stosowanie leków przeciwzakrzepowych sprawia, że mikrodermabrazja nie jest odpowiednią metodą pielęgnacji. Nawet jeśli nie cierpimy na żadne z wymienionych schorzeń, a nasza skóra jest we względnie dobrej kondycji, ważne jest, by przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym razie mikrodermabrazja może spowodować podrażnienia, a nawet przebarwienia. Przed zabiegiem zdecydowanie nie poleca się stosowania peelingów, intensywnie czyszczących preparatów, a także środków do depilacji mogących powodować mechaniczne uszkodzenia skóry.

Zarówno przed, jak i po zabiegu należy chronić skórę przed promieniowaniem UV, używać wysokiego filtra przeciwsłonecznego, unikać ekspozycji na słońce oraz lampy solaryjne. Po mikrodermabrazji niewskazane są także kontakty z detergentami, z chlorowaną wodą. Jak najlepiej postępować ze skórą? Choć nie jest konieczna rekonwalescencja i można wrócić do normalnych zajęć, zaleca się też obfite nawadnianie skóry (od zewnątrz i od wewnątrz). Każdorazowo przed decyzją o wizycie w gabinecie kosmetycznym warto skonsultować się ze specjalistą. Taka rozmowa pomoże określić, czy nie występują przeciwwskazania, a także doprecyzować, jakie preparaty powinny być użyte i jakie mają być parametry urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.