Przyczyny i zapobieganie grzybicy stóp

Grzybica stóp często nie daje jednoznacznych objawów. Może być mylona z innymi chorobami (np. łuszczycą), jednak grzybica jest chorobą zakaźną, dlatego ważne jest jej rozpoznanie. W celu zdiagnozowania choroby najlepiej odwiedzić podologa, który rozpozna problem i zaleci odpowiednie leczenie.

Czym jest grzybica stóp?

Rozróżniamy wiele rodzajów grzybic. Choroba ta może zaatakować różne części ciała: jamę ustną, skórę, paznokcie, skórę głowy, narządy płciowe oraz jelita. Grzybicę stóp i paznokci najczęściej wywołują grzyby z rodzaju dermatofitów. Do objawów tej choroby należy zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, świąd, pieczenie, pęcherzyki, grudki oraz obrzęk.

Kto szczególnie jest narażony na grzybicę stóp?

Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. W takich miejscach wyjątkowo łatwo jest zarazić się tą chorobą. Na zachorowanie na grzybicę są narażone osoby uczęszczające do klubów sportowych, sauny, na publiczne baseny lub inne miejsca, gdzie jest ciepło i wilgotno oraz często chodzi się na boso. Osłabiona odporność, długotrwałe stosowanie antybiotyków, sterydów i leków przeciwnowotworowych, cukrzyca, zaburzenia krążenia krwi, podeszły wiek oraz nadmierna potliwość stóp to czynniki zwiększające ryzyko zakażenia grzybicą. Używanie cudzych ręczników oraz pożyczanie skarpet lub butów także może być powodem wystąpienia grzybicy.

Jak ustrzec się przed grzybicą

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się grzybicy należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Regularnie pielęgnować swoje stopy, wykonywać pedicure oraz kontrolować, czy nie pojawiają się jakieś niepokojące objawy. Grzybica lubi nawracać, dlatego żeby uniknąć nawrotu, należy skończyć całą terapię. Leczenie grzybicy stóp wrocław nie powinno być przerywane przed zakończeniem procesu leczenia. Po skończonej terapii ważne jest, aby zdezynfekować narzędzia używane do pedicure i wyprać ręczniki i skarpety w wysokiej temperaturze. Konieczna jest także dezynfekcja obuwia, w którym chodziliśmy. Taką usługę posiadają niektóre gabinety podologiczne. Do dezynfekcji obuwia używa się dezynfektora, który zabija wszelkie wirusy, bakterie oraz grzyby. Do tego procesu wykorzystywany jest ozon i nanosrebro.