Różnice między cerą wrażliwą, a naczynkową

Czy skóra naczynkowa i wrażliwa to, to samo? Nie. Czy mogą jednak występować razem? Tak, i to zdarza się dość często. Sprawdźmy więc jakie są różnice i jak pielęgnować skórę naczyniową tak, aby mimo wszystko tryskała ona zdrowiem i urodą. Uwierzcie nam, że przy odpowiedniej pielęgnacji jest to możliwe!

Cera naczyniowa a cera wrażliwa

Wielu z nas myli cerę naczynkową z wrażliwą, ponieważ objawy jednej i drugiej mogą być bardzo zbliżone. Będą nimi: zaczerwienienie, rumień, uczucie napięcia, łuszczenie, świąd i pieczenie. Obie są także bardzo wrażliwe na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Dzieje się tak, ponieważ zaburzona jest w obu przypadkach bariera ochronna naskórka. Bardzo więc na stan skóry wrażliwej i naczynkowej będą miały wpływ takie czynniki jak: alkohol, ostre przyprawy, stres, tytoń, zła higiena, rodzaj wody czy niewłaściwe kosmetyki. Przy obu typach cery należ także uważać na: silne oczyszczanie, nagłe zmiany temperatur, mocne peelingi, ostre słońce, wiatr i mrozy, suche powietrze, dużą ilość kwasów i innych silnych substancji pielęgnujących, a także zawartości alkoholu w kosmetykach.

Cera naczynkowa – charakterystyka

Przede wszystkim na początku musimy sprostować jedną rzecz. Cera naczyniowa nie jest chorobą i nie nabywa się jej z wiekiem. Naczynka u osób z tym rodzajem cery znajdują się znacznie płycej niż w przypadku szczęśliwców posiadających cerę normalną. Rumień jej towarzyszący jest przede wszystkim wynikiem naszych genów oraz wzmożonej produkcji estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, rozluźniających mięśnie naczyń krwionośnych.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Najważniejszym krokiem do walki z tzw. teleangiektazją, czyli „pajączkami” jest wyeliminowanie szkodliwych czynników, o których mówiliśmy powyżej. Drugim, także istotnym ważnym elementem, jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej.

Skórę twarzy należy oczyszczać regularnie kosmetykami bez substancji zapachowych i barwiących. Należy unikać używania szorstkich ręczników lub gąbek. Unikajmy także mycia twarzy bardzo gorącą wodą. Nieoceniona będzie także prawidłowa dieta bogata w witaminę C, która dobrze uszczelnia naczynia, E i PP, które wzmocnią naczynia włosowate od wewnątrz i zapobiegną ich dalszemu uszkodzeniu. W pielęgnacji jednak główną rolę będą odgrywały odpowiednio dobrane kosmetyki.

Miejsce na foto1

Kosmetyki do cery naczynkowej

Cera naczynkowa jest bardzo wymagająca, dlatego dobór kosmetyków nie może być przypadkowy. Szeroki wybór kosmetyków do tej szczególnej cery znajdziemy pod linkiem https://www.lek24.pl/cera-naczynkowa.html. Jeśli więc jesteśmy właścicielkami takiej cery, warto się z nimi zapoznać i zaopatrzyć, w wybrane z nich.

  1. Krem do cery naczynkowej – jego zadaniem jest wzmocnienie bariery ochronnej naskórka i ścian naczyń krwionośnych oraz łagodzenie zaczerwienia skóry. Składniki, których nie powinno w nim zabraknąć to: witaminy C, K, PP i E, rutyna, arnika górska (neutralizują zaczerwienienia), krwawnik, nagietek, miłorząb japoński, wyciąg z kasztanowca, retinol, bisabolol.
  2. Serum do cery naczynkowej – jednym z najczęściej stosowanych kosmetyków do pielęgnacji cery naczynkowej jest serum na naczynka z rutyną i witaminą C. Rutyna ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, ale przede wszystkim – uszczelniające. Wzmacnia dzięki temu ściany naczyń włosowatych. Co niezwykle istotne, rutyna zapobiega też utlenianiu się witaminy C, z którą często jest łączona w składzie kosmetyków, a która również wzmacnia naczynia krwionośne, zwiększając przy tym elastyczność skóry i wyrównując jej koloryt.
  3. Peeling do cery naczynkowej – cera naczynkowa źle reaguje na peelingi mechaniczne, szczególnie gruboziarniste. W celu zapewnienia jej prawidłowego złuszczenia należy więc stosować peelingi enzymatyczne.
  4. Balsam do cery naczynkowej – promieniowanie UV nasila problemy cery naczynkowej, dlatego zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni należy stosować balsamy z filtrem ochronnym o minimalnej wartości 30 SPF. Podczas wyboru preparatu warto zwrócić uwagę na rodzaj filtru. W przypadku cery naczynkowej polecane są filtry fizyczne, które nie wnikają w naskórek (jak dzieje się w przypadku filtrów chemicznych), ale tworzą na jego powierzchni barierę ochronną blokującą przenikanie promieni UV.

Na koniec jeszcze podstawowe przekazania dla posiadaczy cery naczynkowej. Unikajmy preparatów o właściwościach ścigających. Kosmetyki, które wybieramy, nie powinny zawierać substancji drażniących typu alkohol, mentol, olejek z eukaliptusa. Powodzenia!