Skóra naczynkowa. Jak o nią dbać?

Nieestetyczne pajączki na twarzy, zaczerwienienia, szybko pojawiający się rumieniec? Jeśli to Twój problem, to oznacza, że Twoja skóra jest naczynkowa. W tego typu cerze naczynia krwionośne są słabe, dlatego pękają, nieestetycznie wyglądając na skórze. Defekt estetyczny to tylko jedna strona medalu – drugą jest zagrożenie zapaleniami i trądzikiem różowatym. Jak pielęgnować skórę naczynkową? Czy skóra naczynkowa jest jednocześnie wrażliwa?

Skóra naczynkowa. Jak ją pielęgnować?

Skóra naczynkowa jest również wrażliwa i wymaga systematycznej, troskliwej pielęgnacji, zwłaszcza zimą. W opiece nad nią ważne są nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki, ale i różnorodna dieta, która wzmocni zbyt wrażliwe naczynia krwionośne. Tam, gdzie zawiedzie profilaktyka, konieczne będą zabiegi kosmetyczne, polegające na zamknięciu widocznych naczynek.

Jakie kosmetyki dla tego typu skóry?

Przede wszystkim delikatne, dostosowane specjalnie do skóry naczynkowej. Cera naczynkowa nie znosi ostrych peelingów i kosmetyków na bazie alkoholu. Płyn micelarny będzie idealny do oczyszczania twarzy – zmniejsza zaczerwienienie skóry i obkurcza naczynia krwionośne. Kremy do twarzy powinny wykazywać podobne działanie, a do tego zawierać ochronę przeciwsłoneczną. Dobrze jest również posiadać zieloną bazę pod makijaż i odpowiedni fluid, który ukryje naczynka.

Czego unikać?

Ostre przyprawy, długie gorące kąpiele, alkohol, peelingi, sauna – tego powinnaś unikać, jeśli chcesz cieszyć się piękną skórą. Na skórę naczynkową negatywnie wpływa też nadmierne opalanie się i solarium. Z nią trzeba delikatnie – ten typ to skóra wrażliwa, która potrzebuje delikatnych zabiegów i nie toleruje niczego innego.

Na czarnej liście:

  • nagłe zmiany temperatur
  • słońce i solarium
  • gorące kąpiele, sauny, łaźnie parowe
  • alkohol
  • peelingi gruboziarniste i kosmetyki złuszczające
  • kosmetyki rozgrzewające
  • gorące napoje, zbyt gorące potrawy
  • ostre przyprawy
  • kosmetyki wysuszające skórę, z alkoholem w składzie

Nie tylko skóra naczynkowa?

Warto pamiętać, że skóra naczynkowa może być jednocześnie tłusta, łojotokowa. Może być też sucha i alergiczna. Nawet, kiedy nigdy nie narzekałyśmy na zaskórniki, mogą pojawić się w wieku dojrzałym, np. przez stres czy złe odżywianie. Jeśli nie wiesz jak pielęgnować skórę, która jest np. naczynkowa i jednocześnie trądzikowa, najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który wybierze najlepszą terapię.

Skóra naczynkowa nie jest łatwa w pielęgnacji. Jednak odpowiednie zabiegi, unikanie negatywnych czynników i zdrowa, różnorodna dieta potrafi sprawić cuda. Warto pamiętać, że usuwanie pękniętych naczynek (pajączków) jest zabiegiem tanim i łatwym – jeśli więc przez lata zaniedbałaś swoją skórę, masz okazję odświeżyć jej wygląd i zacząć od nowa, mądrzejsza o wskazówki pielęgnacyjne tego typu cery. Skóra naczynkowa jest bardzo popularna i ma z nią problemy wiele kobiet. Pamiętaj, jak o nią dbać, a odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem.

Artykuł napisany przy współpracy specjalistów z bioderma.pl