Sposoby likwidowania przebarwień

Przebarwienia na skórze pojawiają się w wyniku nadmiernej produkcji melaniny – pigmentu odpowiadającego za kolor karnacji. Również zbyt mała ilość tego barwnika w skórze powoduje powstawanie plam. Pojawiają się zazwyczaj po zwiększonej ekspozycji na słońce. Jednak przebarwienia mogą się pojawić nie tylko po opalaniu. Jest kilka powodów powstawania tego defektu kosmetycznego.

Rodzaje i przyczyny powstawania przebarwień na skórze

Jest kilka rodzajów przebarwień. Po rozpoznaniu, z czym ma się do czynienia, można wybrać odpowiednią formę walki z nimi. Przebarwienia powstające po opalaniu mają formę małych ciemnych plamek. Ich intensywność i liczebność jest kwestią indywidualną dla każdego człowieka. Związane jest to z nierównomiernym rozkładem melaniny podczas opalania. Kolejnym rodzajem przebarwień są piegi. Ich obecność ma podłoże genetyczne, a występowanie jest skutkiem nieprawidłowej pracy melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę i nierównomiernego rozmieszczenia pigmentu w skórze. U osób starszych występują plamy wątrobowe, określane także jako starzenie posłoneczne. Występują na miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych: grzbietach dłoni, twarzy, dekolcie. Ten rodzaj plam jest spowodowany nadmiernym opalaniem przez długie lata oraz w miarę starzenia się skóry melanocyty funkcjonują coraz słabiej, co przyczynia się do powstawania przebarwień. Można także wyróżnić rozległe przebarwienia na twarzy, częściej występujące u kobiet, które pojawiają się w ciąży lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej pod wpływem opalania. Ten rodzaj przebarwień określany jest jako ostuda. Jest trudny do wyleczenia ze względu na nawroty, jeśli nie stosuje się ochrony przeciwsłonecznej.

Jak rozjaśnić przebarwienia?

Odpowiednio do rodzaju przebarwień istnieją także różne sposoby na ich pozbycie się. Piegi można rozjaśniać stosując kremy wybielające. Zaburzenie pigmentacji skóry o przyczynach hormonalnych jest trudniejsze do usunięcia niż przebarwienia powstałe na skutek nadmiernego zażywania kąpieli słonecznych. Plamy po opalaniu można rozjaśniać dzięki zastosowaniu kosmetyków zawierających składniki o działaniu depigmentującym. Przykładem takiej substancji jest kwas traneksamowy, który poza rozjaśnianiem przebarwień poprawia funkcję barierową skóry oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Przy rozjaśnianiu skóry niezwykle ważna jest jej ochrona przed działaniem promieniowania słonecznego. Warto więc stosować kremy z filtrem, latem kilka razy w ciągu dnia, aby uzyskać odpowiednią ochronę. Poza stosowaniem kremów rozświetlających warto także zastosować serum liposomowe, którego składniki docierają do głębszych warstw skóry, dzięki czemu działają skuteczniej. Seria kosmetyków Hidraderm TRX pozwala na rozjaśnianie nawet trudnych przebarwień, które mają podłoże hormonalne. Połączenie kwasu traneksemowego i hialuronowego pozwala na głębokie nawilżenie skóry, jej rozjaśnienie oraz regenerację. Składniki aktywne wzmacniają funkcję barierową skóry i ujednolicają jej kolor.

Kosmetyki na przebarwienia znajdziesz na: https://www.sesderma.pl/kategorie/przebarwienia