Trądzik – przyczyny, rodzaje i leczenie

Trądzik to choroba skóry, szczególnie częsta u osób młodych, która jednak może dotykać także ludzi starszych. Objawiająca się nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, przetłuszczaniem i zaczerwienieniem skóry oraz wypryskami, stanowi defekt estetyczny nierzadko negatywnie wpływający na ogólną jakość życia i samoocenę. Jakie są przyczyny trądziku i jego rodzaje oraz jak można leczyć tą przykrą dolegliwość?

Przyczyny trądziku

Najczęstszą przyczyną trądziku są uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Wypryski skórne zazwyczaj występują u osób, u których w wywiadzie rodzinnym ujawniono skłonność do trądziku. Są one także wywoływane wahaniami hormonów, jakie mają miejsce w okresie ciąży, menopauzy, przed miesiączką oraz u osób z chorobami tarczycy.

Trądzik może być również powodowany nieprawidłowym stylem życia. Duży wpływ na pojawienie się nieestetycznych zmian ma nieodpowiednia dieta – obfitująca w słodycze i ostre przyprawy, palenie papierosów oraz brak dbałości o podstawową higienę.

Rodzaje trądziku

Dermatolodzy wyróżniają kilka rodzajów trądziku o nieco innym pochodzeniu i charakterystyce. Najczęściej występującym schorzeniem jest trądzik pospolity, zwany inaczej młodzieńczym – typowy dla okresu pokwitania. Może on przyjmować różne formy: zaskórniki, grudki, krosty i cysty, wywołane w znacznej mierze hormonami płciowymi i nadprodukcją łoju.

Prócz trądziku pospolitego pewna część osób może doświadczać także innych jego odmian. Może on przybierać formę ropowiczą o ciężkim przebiegu, skupioną – szczególnie częstą u mężczyzn, bliznowatą – związaną z tworzeniem się bliznowców, różowatą – objawiającą się rumieniem i teleangiektazjami oraz wywołaną, spowodowaną działaniem substancji drażniących.

Leczenie trądziku

Skóra trądzikowa wymaga systematycznej pielęgnacji, która pomoże ograniczyć jej przetłuszczanie oraz zmniejszy ryzyko powstawania blizn i przebarwień. Zazwyczaj leczenie trądziku polega na stosowaniu odpowiednich kosmetyków, a w skrajnych przypadkach – nawet antybiotyków. Polecamy w tym wypadku kosmetyki formy Dermalogica dostępnych na rynku już od 1986 roku.

Ponadto poprawę stanu skóry można osiągnąć, prowadząc zdrowy tryb życia. W tym celu warto zadbać o zbilansowaną i urozmaiconą dietę, do minimum ograniczyć spożycie słodyczy i ostrych przypraw, a także zaprzestać palenia papierosów.