Wybielanie zębów – jak nadać im śnieżnobiałą barwę?

Gdy zęby nie mają naturalnie białej barwy, można skorzystać z procedury ich wybielania. Jaka metoda będzie najbardziej skuteczna?

Wygląd zębów w dużej mierze zależny jest od genetyki, ale także na ich barwę ma wpływ dieta oraz tryb życia człowieka. Gdy uśmiech nie jest śnieżnobiały, wówczas można zdecydować się na wybielanie zębów Kraków to tylko jedno z miast, gdzie taka usługa jest dostępna.

Przebarwienia zębów – co jest ich przyczyną?

Za gorszą estetykę zębów odpowiadają przede wszystkim ich przebarwienia, które pojawiają się na szkliwie. W rezultacie zęby nabierają żółtawego, szarawego odcieniu.

Chociaż przebarwienia nie są traktowane jako problem medyczny wymagający leczenia, to jednak są uznawane za wadę estetyczną. Właśnie dlatego tak wielu pacjentów decyduje się dzisiaj na wybielanie zębów. To procedura, która pozwala na pozbycie się przebarwień i nadanie uśmiechowi wyjątkowego wyglądu!

Przyczyną przebarwień zębów są najczęściej:

 • picie dużej ilości kawy i herbaty
 • picie duże ilość czerwonego wina
 • palenie papierosów
 • zażywanie określonych antybiotyków

Także estetyka zęba może pogorszyć się wtedy, gdy jest on martwy lub też po leczeniu kanałowym.

Wybielanie zębów – możliwe w domu i w gabinecie stomatologicznym

Wtedy, gdy u pacjenta pojawiają się przebarwienia zębów, wówczas może on wybrać wybielanie zębów. To specjalna procedura, która pozwala na likwidację przebarwień oraz na poprawę estetyki całego uśmiechu.

W jaki sposób można wybielić zęby? Zasadniczo, wybielanie można wykonać w domu, z użyciem odpowiednich preparatów wybielających, ale także można udać się w tym celu do gabinetu stomatologicznego, którego specjalnością jest stomatologia estetyczna.

Domowe i gabinetowe wybielanie zębów posiadają zarówno określone zalety, jak i wady, dlatego też przy wyborze konkretnej metody wybielania zębów warto bliżej zapoznać się z nimi, by zdecydować się na tę najlepszą. Co będzie lepsze – procedura w domu czy u stomatologa?

Wybielanie zębów w domu

Domowe wybielanie zębów pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych efektów, ale na śnieżnobiały uśmiech najczęściej trzeba będzie zaczekać. Domowe metody działają, ale wymagają czasu, aby dać widoczny rezultat.

W ramach domowego wybielania zębów można zastosować:

 • wybielające pasty do zębów
 • żele i płyny wybielające z pędzelkami
 • paski wybielające (stripsy)
 • systemy nakładkowe do wybielania

Najmniej trzeba będzie zapłacić za wybielające pasty do zębów. Zawierają więcej substancji ścierających, które zmniejszają przebarwienia, dając efekt wybielania. Nie należy jednak używać ich stale, ponieważ mogą zniszczyć szkliwo zębowe.

Żele, płyny, paski i nakładki pozwalają na osiągnięcie lepszych efektów niż pasty. Zawierają skoncentrowane substancje wybielające, które mogą nadać uśmiechowi spektakularny wygląd. Najczęściej wybielanie zębów trwa wtedy około 2 tygodni.

Wybielanie zębów u stomatologa

Także można zdecydować się na gabinetowe wybielanie zębów Kraków to jedno z wielu miast, gdzie jest to dostępne, na przykład w Studiu Stomatologii Estetycznej SE+ z Krakowa.

Gabinet stomatologiczny może zaoferować swoim pacjentom skuteczniejsze wybielanie zębów, ponieważ stosuje się wtedy wyższe stężenia substancji wybielających. W rezultacie efekt wybielania może być tak dobry. Dodatkowo, zachwycające rezultaty można uzyskać nawet podczas jednej wizyty u stomatologa.

Metody gabinetowego wybielania zębów:

 • wybielanie nakładkowe
 • wybielanie lampą
 • wybielanie zębów martwych

Pierwsza metoda to wybielanie zębów z użyciem przygotowanych wcześniej nakładek. Pacjent dostaje wtedy do domu specjalny żel, którym uzupełnia nakładki i zakłada je na określony czas. Zastosowanie takiego zabiegu wybielania zębów daje naprawdę bardzo dobre efekty na długi czas.

Druga metoda na wybielanie zębów to zastosowani specjalnych lamp UV albo LED. Wówczas specjalista nakłada na zęby odpowiedni żel i potem naświetla je lampą. Całkowity czas zabiegu to zwykle od 45 do 60 minut.

Wybielanie zębów martwych to procedura stosowana dla zębów martwych, po leczeniu kanałowym.

Podsumowując, gdy ważny jest estetyczny wygląd uśmiechu, warto wybrać wybielanie zębów Kraków jest także jednym z miast, gdzie można skorzystać z takich zabiegów!