Zmarszczki palacza – jak je zlikwidować?

O tym, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i urody, wiadomo od dawna. Dlatego warto się zmobilizować i jak najszybciej rzucić palenie – organizm będzie nam za to wdzięczny! W zlikwidowaniu przykrych skutków palenia, które widać na twarzy – takich jak np. zmarszczki palacza – pomoże natomiast współczesna medycyna estetyczna.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są tzw. zmarszczki palacza,
  • jakie są metody usuwania zmarszczek palacza kwasem hialuronowym,
  • jak na zmarszczki wpływa laser Plasma IQ,
  • czy botoks może się rozprawić ze zmarszczkami wokół ust.

Badania udowodniły, że dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na błony śluzowe jamy ustnej, przełyku i żołądka, podrażnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, pokarmowy i oddechowy. Przewlekły kontakt z dymem tytoniowym jest jednym z głównym czynników podwyższających ryzyko choroby niedokrwiennej serca, choroby obturacyjnej płuc, choroby wrzodowej, a także wielu nowotworów.

Palenie papierosów bardzo negatywnie wpływa również na wygląd człowieka. Szkliwo zębów się przebarwia, od trzymania papierosa zażółcają się paznokcie i palce, włosy są matowe i pozbawione blasku, skóra staje się szara, ziemista, odwodniona, pojawiają się przebarwienia i zmarszczki na twarzy. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić dzięki zabiegom oferowanym przez klinikę Estell.

Zmarszczki palacza – co to takiego?

Badania nie pozostawiają wątpliwości – wypalanie 20 papierosów dziennie przyspiesza naturalne procesy starzenia skóry o około 10 lat. Najbardziej charakterystyczne cechy twarzy osoby palącej to szary odcień skóry, występowanie licznych pajączków, przebarwień oraz tzw. zmarszczek palacza. Czym one są?

To pionowe zmarszczki pojawiające się wokół ust, powstające na skutek wzmożonego wysiłku mięśnia okrężnego ust podczas palenia. Czasami do zmarszczek palacza zaliczają się również zmarszczki wokół oczu, które tworzą się pod wpływem odruchowego mrużenia oczu pod wpływem kontaktu z drażniącym dymem tytoniowym.

Likwidacja zmarszczek palacza – kwas hialuronowy

W zabiegach medycyny estetycznej ukierunkowanych na usuwanie zmarszczek palacza bardzo często wykorzystywany bywa kwas hialuronowy. Jest to naturalna substancja, która posiada właściwości wiązania cząsteczek wody, przez co chroni skórę przed wysychaniem i wiotczeniem. W postaci specjalnych preparatów kwas hialuronowy bywa wykorzystywany również w medycynie estetycznej.

Likwidacja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu tej substancji za pomocą strzykawki zakończonej cieniutką igłą precyzyjnie w linię zmarszczki. Kwas wypełnia tkankę miękką, unosi ją oraz niweluje zmarszczki widoczne na skórze. Produkcję kolagenu odpowiadającego za jędrność skóry oraz naturalne procesy regeneracyjne organizmu pobudza natomiast samo nakłucie skóry igłą oraz mechanicznie oddziaływanie kwasu. Zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny – od razu po jego zakończeniu można wrócić do normalnych aktywności.

Uwaga! Po pewnym czasie kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm, więc zabieg należy powtórzyć.

Plasma IQ – efekty na zmarszczki

Usuwanie zmarszczek palacza wykonywane jest także przy pomocy urządzenia Plasma IQ. Jest to nowoczesny, bezpieczny sprzęt, wykorzystywany w wielu zabiegach medycyny estetycznej. Wytwarza on mikrowiązki plazmy, które skierowane w ściśle określone partie skóry obkurczają ją i odparowują naskórek bez uszkodzeń skóry właściwej. Dzięki temu zmarszczki są mniej widoczne, skóra staje się wyraźnie gładsza, ujędrniona i bardziej elastyczna.

Dla pacjentów ważne jest to, że urządzenie Plasma IQ działa punktowo – lekarz może skierować mikrowiązki plazmy precyzyjnie w wybrane miejsce, dzięki czemu nie uszkadza się tkanek sąsiednich. Około 70% efektów widocznych jest tuż po zakończeniu zabiegu, jednak dla maksymalnych rezultatów może być konieczne jego powtórzenie. Likwidacja zmarszczek palacza z wykorzystaniem urządzenia Plasma IQ jest wykonywana w znieczuleniu powierzchniowym, nie wymaga żadnej szczególnej rekonwalescencji.

Botoks – usta bez zmarszczek palacza

Receptą na zmarszczki palacza mogą też być zabiegi z wykorzystaniem botoksu. Ta substancja, wstrzyknięta w odpowiednich dawkach w określone mięśnie twarzy, wywołuje ich rozluźnienie. Dzięki temu skóra, która je pokrywa, przestaje się marszczyć, staje się gładka i zregenerowana.

Botoks zalicza się do tzw. „zabiegów lunchowych” – trwa kilkanaście minut i nie wymaga szczególnych przygotowań. Podczas zabiegu nie stosuje się raczej znieczuleń powierzchniowych, chyba że ktoś jest bardzo wrażliwy nawet na ból powodowany iniekcją. Wówczas wystarczy jednak wcześniejsze schłodzenie skóry. Pierwsze efekty widoczne są po około 2–3 dniach od zabiegu, pełne – po około 2 tygodniach. Utrzymują się przez kilka miesięcy. Później mięśnie znów stają się aktywne, więc zabieg można powtórzyć.

Medycyna estetyczna jest w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami palacza tak, by skóra wyglądała zdrowiej i młodziej. Jednak nawet najnowocześniejsze zabiegi nie pomogą, jeśli nie zdecydujemy się pożegnać z papierosami. Palenie warto więc rzucić – i to raz na zawsze!