Zmiany na skórze – kiedy powinien zobaczyć je specjalista?

Nie ma chyba osoby, która miałaby idealnie gładką skórę, bez znamion czy przebarwień. U niektórych osób zmiany skórne są mocno nasilone, przybywa ich wraz z wiekiem oraz na skutek wielu czynników, m.in. ekspozycji na słońce, czy przyjmowania niektórych lekarstw. Zmiany na skórze są dla wielu osób poważnym defektem kosmetycznym, ale mogą być również problemem zdrowotnym. Aby przekonać się, czy zmiany są niegroźne, warto regularnie wykonywać badania w gabinecie dermatologicznym.

zmiany na skórze

Rodzaje zmian skórnych

Zmiany na skórze mogą przybierać różną postać. Mogą być wrodzone lub nabyte, pojawiać się wraz z wiekiem. Przyczyny powstawania zmian na skórze są różne, często są wynikiem trybu życia, pojawiają się wraz ze starzeniem organizmu, mogą być wynikiem chorób i przyjmowania niektórych leków. Ilość zmian, które mogą występować na skórze, jest ogromna. Mogą powstawać z komórek naskórka, z gruczołów łojowych, potowych, a także komórek barwnikowych. Przyjmują różną postać, mogą mieć odmienne kolory, rozmiary i kształty. Niezależnie od tego, jak zmiana wygląda, warto, aby obejrzał ją specjalista dermatolog.

Niepokojące objawy

Wszystkie zmiany skórne powinny być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Badanie najlepiej wykonywać raz w roku, dzięki temu specjalista będzie mógł zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Lekarz za pomocą dermatoskopu może pod dużym powiększeniu obejrzeć skórę i wykryć groźne symptomy. Są objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Należą do nich:

  • Nagle swędzenie i uwypuklenie zmiany,
  • Krwawienie lub wydobywanie się wydzieliny,
  • Łuszczenie się zmiany,
  • Zmiana kształtu i wielkości zmiany.

Niektóre zmiany warto usunąć od razu, gdy pojawią się na skórze. Do usunięcia kwalifikuję się zmiany dysplasyczne, większe niż 5mm, o nieregularnych kształtach i różnorakim zabarwieniu. Lekarze najczęściej radzą, aby usuwać również zmiany umiejscowione w obszarach narażonych na ciągłe podrażnienia, np. na stopach czy pod zapięciem biustonosza. Osoby, które są genetycznie zagrożone występowaniem nowotworów skóry, powinny profilaktycznie usuwać zmiany skórne, muszą być pod stałą kontrolą dermatologa i szybko reagować, gdy zauważą, że dzieje się coś niepokojącego.

Leczenie zmian skórnych

Leczenie zmian skórnych jest zależne od ich specyfiki, ale jedynym, dającym stuprocentową skuteczność sposobem, jest ich usunięcie. Jeżeli lekarz podejrzewa, że zmiana może być złośliwa, zaleca usunięcie jej w sposób chirurgiczny, razem z zapasem zdrowej tkanki. Dzięki temu wycięty fragment skóry może być poddany badaniu histopatologicznemu, który określa rodzaj zmiany. Zmiany łagodne można usuwać laserem, metoda jest szybka i bezinwazyjna.

Zmiany skórne w różnym stopniu dotyczą każdego z nas. Należy je bacznie obserwować i regularnie wykonywać profesjonalne badanie w wykwalifikowanym gabinecie dermatologicznym. Lekceważona zmiana może przeobrazić się w nowotwór skóry, który zbyt późno wykryty nie daje szans na wyleczenie. Lepiej poddawać się badaniom zbyt często, niż wykonać je za późno. Profilaktyka może uratować życie.